Powiadom szkołę - powiadom@sp8bialystok.pl
Andrzejki
Dnia 29 listopada 2018 roku w bibliotece szkolnej Koło Miłośników Biblioteki zorganizowało Andrzejki. Czytelnię szkolną zamieniono w „salon wróżb”. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby.
Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
Dzień Pluszowego Misia
W dniach 19 – 27 listopada świętowaliśmy w bibliotece Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klasy „0” i dzieci z grupy przedszkolnej dowiedziały się jaka jest geneza tego święta, poznawały przygody różnych misiów. Najbardziej zainteresowały się : misiem Paddingtonem, Kubusiem Puchatkiem i Misiem Uszatkiem. Następnie w swoich grupach wykonywały postać ulubionego misia biorąc tym samym udział w konkursie plastycznym.
Hasło obchodów MMBS 2018 - „Książka to przyszłość”
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
Harmonogram obchodów tego święta w naszej szkole przedstawiał się następująco:
1. „WARTO MNIE PRZECZYTAĆ” - plakaty zachęcające do czytania oraz promujące książki znajdujące się w naszej bibliotece.
2. CYTATY O KSIĄŻKACH - prezentacja myśli o książce popularyzująca autorów książek, filozofów oraz twórców kultury.
3. „Starsi czytają młodszym” - popularyzowanie czytelnictwa w klasie „O” – cały rok.
4. Kiermasz ciekawej książki.
5. Gazetka literacko–informacyjna: „POLECAMY KSIĄŻKI WOJCIECHA LETKIEGO I BARBARY MIKULSKIEJ”.
6.Udział uczniów w konkursie „Czy znasz twórczość Wojciecha Letkiego i Barbary Mikulskiej” w ramach projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”.
7.Udział w konkursach plastycznych: a) wykonanie zakładki promującej twórczość Barbary Mikulskiej b)wykonanie ilustracji do wybranej książki Agnieszki Frączek.
8.Udział w spotkaniu z pisarzami: Wojciechem Letkim i Barbarą Mikulską.
9.Udział w wojewódzkich konkursach: a)Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka- konkurs na wiersz lub fraszkę b)Biblioteka to dom przeszłości i przeszłości – konkurs na prezentacje Power Point.
10. „Chcecie bajkę – oto bajka”- spotkania z książką w bibliotece uczniów klasy 0.
11. Wystawa książek „Wojny dorosłych – historie dzieci"- dla uczniów klas młodszych oraz książek o tematyce „100- lecie odzyskania niepodległości”
12. Szkolny Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski – miedzy życiem prywatnym a walką o Polskę.”
Miesiąc rozpoczęliśmy od plakatów zachęcających do czytania oraz promujących książki, które znajdują się w bibliotece. W bibliotece zorganizowano też wystawy: książki Wojciecha Letkiego, Agnieszki Frączek, oraz „Wojny dorosłych – historie dzieci". Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.
„Czy znasz twórczość…?”
Włączyliśmy się w konkursy organizowany przez TNBSP „Czy znasz twórczość…?”.
W dniu 25 października uczniowie z Koła Miłośników Biblioteki wzięli udział w I etapie konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Wojciech Letkiego?”
Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Zuzanna Tuczyńska kl. V c, Bartosz Grodzki kl. VI b, Natalia Prus kl. VI a, Zosia Skrouba kl. V c.
Nasi uczniowie brali udział w etapie szkolnym konkursu plastycznego - wykonanie ilustracji do wybranych książek Agnieszki Frączek. Szkolne jury nagrodziło prace następujących osób: Heleny Bajkowskiej, Carmeli Dziemian, Antoniego Rzemienieckiego, Gabrieli Dagmary Socha, Alicji Borowskiej, Krystyny Dołęgowskiej, Wiktorii Wiśniewskiej, Marii Silwanowicz.
Również tak jak co roku wzięliśmy udział w konkursach:
a) „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka” – międzyszkolny konkurs literacki dla klas IV – VI szk. podstawowych i gimnazjów Białegostoku i okolic.
b) „Biblioteka – to dom przyszłości i przeszłości” - międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną dla klas IV – VI szkół podstawowych., gimnazjów i szkół średnich Białegostoku i okolic.
Na wyniki naszych zmagań musimy jeszcze trochę poczekać.
Udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
Aby promować czytanie, od wielu lat uczniowie klasy 0 biorą udział w zajęciach „Chcecie bajkę – oto bajka” podczas których poznają przygody różnych bohaterów. Również w tym roku poznajemy losy bohaterów książki Renaty Piątkowskiej „Twardy orzech do zgryzienia”.
Kiermasze książek i nie tylko
W październiku i listopadzie w bibliotece zorganizowano kiermasze książek z różnych wydawnictw. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, nauczycieli i rodziców. Dzięki zorganizowanym kiermaszom biblioteka wzbogaci się o kilka pozycji.
Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nauczyciele zorganizowali Szkolny Konkurs Plastyczny „Józef Piłsudski – miedzy życiem prywatnym a walką o Polskę.” W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – VIII i kl. III gimnazjum.
Nagrody otrzymali między innymi: Kornelia Woźniuk ucz. kl. II a i Helena Bajkowska z kl. II b.
SPOTKANIA AUTORSKIE
W ramach 9. edycji projektu "Podlaskie spotkania z pisarzami" uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach z pisarzami.
W dniu 9 października 2018 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli odbyło się spotkanie z panią Barbarą Mikulską autorką książek dla młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli między innymi uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum naszej szkoły.
Natomiast w dniu 17 października 2018 r. zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 uczniowie klas IV – VI wzięli udział w spotkaniu z panem Wojciechem Letkim oraz z ilustratorką jego książek Beata Kuleszą – Damaziak.
Z kolei 15 listopada 2018 r. uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w spotkaniu z p. Agnieszką Frączek.
Podczas spotkań pisarze opowiadali o początkach swojej twórczości, swoich inspiracjach i bohaterach książek. Uczniowie też mieli możliwość poznania tajników powstawania książek.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki i otrzymać autografy.